KONKURSY

 

WYRÓŻNIENIE DLA KAMILI

 

29 października 2018 r. w sali teatralnej DKiK ,,Kosmos” w Dębicy odbył się III Konkurs Recytatorski Polskiej Literatury Patriotycznej – Niepodległośćjest z Nas ,,Nasze drogi do Niepodległej”, którego organizatorami byli: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy i Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej. W konkursie tym wzięły udział dwie uczennice z naszej szkoły – Kamila Kowalska i Urszula Przewięda.

Kamila Kowalska wystąpiła z utworami: ,,Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą” Leopolda Staffa oraz ,,Elegia… o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, natomiast Ula wyrecytowała wiersz Cypriana Kamila Norwida ,, Moja piosnka” i utwór Wisławy Szymborskiej ,,Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.

Spośród 39 propozycji konkursowych w kategorii uczniów klas VII- VIII szkół podstawowych oraz gimnazjów jury przyznało - oprócz pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca - 10 wyróżnień. Wśród uczniów wyróżnionych znalazła się Kamila Kowalska.

Wręczenie dyplomów i nagród, którego dokonał Prezes Stowarzyszenia ,,Wspólnota Ziemi Dębickiej” i zarazem Honorowy Patron Konkursu Stefan Bieszczad, odbyło się 10 listopada 2018 r. w DKiK ,,Kosmos” w Dębicy podczas dorocznego Rautu Niepodległościowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie ,,Wspólnota Ziemi Dębickiej”.

Kamili gratulujemy i zachęcamy do dalszych wyzwań!

 

                                                                                        Marta Karmelita

 

OBCHODY 100. ROCZNICY

ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ADAMA MICKIEWICZA

W JANUSZKOWICACH

 

Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

                                                                                      (Józef Piłsudski)

 

            Tego dnia, tj. 18 października 2018 roku w Januszkowicach było bardzo odświętnie. Przed szkołę podjechały samochody, z których wysiadały grupki młodzieży z nauczycielami z ościennych szkół. Młodzież januszkowicka stała na podjeździe i serdecznie witała przybyłych uczniów – kolegów i koleżanki ze szkół, które zgłosiły swój udział w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy ,,Wielcy Polacy” organizowanym już dziewiąty raz. Tym razem spotkanie to miało niezwykłego bohatera historycznego – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

            Lekki wiatr owiewał zbierających się naczelników tej niecodziennej uroczystości. Dziewczynki w białych bluzeczkach, ciemnych spódniczkach i zgrabnych bucikach podkreślały niezwykłość tego dnia.

            Słońce przedzierało się przez cienkie chmurki i towarzyszyło przychodzącym do januszkowickiej szkoły – młodzieży z sąsiednich szkół wraz z opiekunami. Wokół budynku bardzo czysto i przyjemnie. Młode krzaczki z kwiateczkami róży jeszcze bardzo kolorowe, a wokół wysokie tuje lekko kołyszące się na delikatnym wietrze. Tu i ówdzie drobne wróble szybkim lotem siadały na remontowanym dachu nad salą gimnastyczną. W tej szkole wszystko jest na czas zrobione, wyremontowane, zmodernizowane. A młodzież jak zwykle ułożona, grzeczna i dobrze przygotowana do dalszej nauki.

            Sala gimnastyczna była pięknie przystrojona. Na drabinkach na biało-czerwonym tle wisiał portret wielkiego bohatera narodowego wywodzącego się z ziemi wileńskiej, syna powstania styczniowego z 1863 roku, działacza socjalistycznego uwięzionego i zesłanego na Syberię, a po powrocie z zsyłki redaktora naczelnego pisma ,,Robotnik” wydawanego przez PPS, późniejszego więźnia Cytadeli Warszawskiej… I tak o Marszałku Piłsudskim można by wiele jeszcze pisać. Jednak losy i działalność tego Wielkiego Polaka były tym razem tematem międzyszkolnego konkursu.

            Młodzieży było sporo, a do międzyszkolnego turnieju zakwalifikowało się pięć szkół. Szkołę Podstawową z Brzostku reprezentował uczeń klasy VIII, Szkołę Podstawową z Kamienicy Dolnej uczennica klasy VII, Szkołę Podstawową w Kamienicy Górnej uczeń klasy VIII. Z ościennej gminy ze Szkoły Podstawowej w Gogołowie zgłosił się uczeń klasy VIII. Szkołę Podstawową w Januszkowicach reprezentowała uczennica klasy VII.

            Na sali gimnastycznej zebrała się spora grupa widzów wraz z zaproszonymi Gośćmi, a wśród nich byli: sołtys wsi Januszkowice, sołtys wsi Opacionka, radny, dyrektorzy i opiekunowie uczniów przybyłych na turniej, proboszcz januszkowickiej parafii, nauczyciele i uczniowie miejscowej szkoły.

            Dyrektor szkoły mgr Ewa Ziaja przywitała uczestników turnieju i zaproszonych gości i przedstawiła jury, w skład którego weszli: p. mgr Antoni Salacha – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, mgr Irena Nosal i mgr Zuzanna Rogala. I tak rozpoczął się turniej wiedzy o Wielkim Polaku Józefie Piłsudskim prowadzony jak rok rocznie metodą turnieju telewizyjnego ,,Jeden z Dziesięciu”.

            Turniej prowadził p. mgr Jan Palar – nauczyciel szkoły w Januszkowicach. Na przygotowanych stanowiskach usiadło pięcioro uczestników. Pytania zadawał prowadzący. Do odpowiedzi zgłaszali się uczestnicy sygnałem świetlnym. Pytania dotyczące biografii i działalności naszego Wielkiego Polaka były szczegółowe i trzeba było bardzo wnikliwie przeczytać kilka dobrych opracowań historycznych. Po pierwszym etapie uczennica klasy III G. z Januszkowic zaśpiewała pieśń ,,Legiony”. Ta pieśń rozgrzała widownię, a brawa i owacje były długie.

            W drugim etapie turnieju pozostały trzy osoby. Na tym etapie uczestnik, który poprawnie odpowiedział na zadane pytanie, wskazywał następną osobę i tak każda dobra odpowiedź stawała się przyczynkiem do wzajemnego odpytywania się. Po tej części turnieju kolejna uczennica zaśpiewała bardzo liryczną pieśń ,,Kwiaty polskie”. Następnie ogłoszono wyniki. III miejsce w konkursie zajęła uczennica z Januszkowic, II miejsce uczeń z Gogołowa, a uczniem, który wykazał się najbardziej szczegółową wiedzą o Józefie Piłsudskim okazał się uczeń z Kamienicy Górnej. Serdeczne gratulacje!

            I znowu pieśń ,,Mury” zaśpiewana przez uczennicę z Januszkowic. Nauczyciel mgr Paweł Wiejowski bardzo rytmicznie wtórował śpiewającym uczennicom na organach.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a laureaci nagrody rzeczowe. Następnie stanęli do wspólnego zdjęcia, a potem zostali zaproszeni przez dyrektor szkoły mgr Ewę Ziaję na poczęstunek i herbatkę. I tym razem jak w poprzednich latach impreza była bardzo udana. Stała się ona hołdem skierowanym w stronę bohatera – Józefa Piłsudskiego na StulecieOdzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Całe Grono Pedagogiczne było bardzo aktywne w przygotowaniu tej imprezy – zresztą jak zwykle – wspólny trud dał doskonały efekt. Nie tylko nauczyciel prowadzący imprezę mgr Jan Palar, historyczka mgr Celina Kowalska, ale także cały zespół humanistyczny przyczynił się do uświetnienia tejże imprezy. Mgr Wanda Jamróz, mgr Barbara Szczucińska oraz mgr Jan Palar przygotowali dekorację, a oprawę muzyczną mgr Paweł Wiejowski.

            Wszystkie nagrody zostały zakupione dzięki datkom sponsorów, za co im serdecznie dziękujemy.

            Z  wielką przyjemnością uczestniczyliśmy w tym bardzo patriotycznym turnieju. Na koniec serdecznie gratulujemy Dyrektorowi Szkoły, Gronu Pedagogicznemu oraz uczniom i życzymy dalszych sukcesów.